Home » Ogólna » Podejrzanie zachowujący się zasilacz ..?!

Podejrzanie zachowujący się zasilacz ..?!

Laptop nie chce się uruchomić , a twój zasilacz dziwnie się zachowuje .. miga dioda, śmierdzi spalenizną ,wydaje podejrzane cykliczne dźwięki albo końcówka zasilacza nadmiernie nagrzewa się, a zasilacz nie kontaktuje lub nie ładuje baterii ? Prawdopodobnie zasilacz jest uszkodzony, albo sygnalizuje problem z samym laptopem. Poniżej opisujemy jakie problemy sygnalizuje swoim zachowaniem zasilacz i jak je rozwiązać ..

 

  • Dioda na zasilaczu miga ? Migająca dioda na zasilaczu najczęściej sygnalizuje problem z jego zasilaniem, ale również może być objawem zwarcia na płycie głównej. Jeżeli objaw nie występuje na drugim sprawnym zasilaczu to znak, że nasz jest uszkodzony i należy go wymienić. Jeśli natomiast po podłączeniu sprawnego zasilacza miga na nim dioda, a nasz laptop nadal się nie uruchamia to znak ze problem leży po stornie płyty głównej.zasilacz
  • Zasilacz wydaje cykliczne dźwięki ? cykanie, tykanie itp. Niektóre zasilacze nie posiadają diody sygnałowej , a problemy sygnalizują cykaniem. Taki zasilacz jak najszybciej powinniśmy wymienić , dłuższe korzystanie z niego może przyczynić się do uszkodzeń układu zasilania na płycie głównej.
  • Zapach spalenizny ? Zapach spalenizny z naszego zasilacza świadczy o przepalaniu elementów elektroniki. Jak w powyższym przypadku zasilacz kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany i nie powinien być dłużej używany.
  • Nagrzewająca się końcówka ? po odłączeniu zasilacza wtyczka jest gorąca, a jej końcówka przytopiona? Świadczy to najprawdopodobniej o uszkodzeniu ( odlutowaniu) gniazda zasilania, rzadziej dotyczy zwarć na płycie głównej. Gniazdo kwalifikuje się wówczas do wymiany. Jeżeli wtyczka zasilacza została mocno przytopiona, również należy go wymienić.

Migająca dioda, cykliczne dźwięki , zapach spalenizny, nagrzewająca się wtyczka ..to objawy wystąpienia zwarcia w samym zasilaczu, albo co gorsza w laptopie na płycie głównej. Usterki tego typu często występują samoistnie ( na skutek eksploatacji, wady fabrycznej itp.) i nie mamy na nie większego wpływu, chyba ze przypadek dotyczy naprawianego na własną rękę zasilacza. Samodzielne naprawy zasilaczy mogą skutkować uszkodzeniem płyty głównej, również te nieodpowiednio dobrane do parametrów laptopa mogą powodować zwarcia i spalenia układów.

Comments are closed.