Home » O laptopach » Dziecko a laptop – kilka informacji

Dziecko a laptop – kilka informacji

Zazwyczaj słyszymy, ze dziecku nie potrzebny jest laptop, gdyż ma naukę w postaci książek a poza tym od laptopów psuje się wzrok.

W opinii rodziców pojawia się wiele kontrowersyjnych opinii związanych z korzystaniem z laptopa przez dzieci.

Pierwszy mit dotyczy uszkodzenia wzroku. Nic bardziej mylnego. Nigdzie nie potwierdzono, iż podczas przesiadywania przed komputerem psuje się wzrok. Oczywiście długie przesiadywanie przed monitorem może powodować ból głowy a co za tym idzie zmęczenie gałki ocznej, jednak nie uszkadza jej.

Kolejny mit dotyczy promieniowania wydzielanego przez komputer. Urządzenie to wydziela bardzo niewielkie promieniowanie, które nie przekłada się w znaczący sposób na zdrowie. Większy, negatywny wpływ i większe promieniowanie ma zwykła świetlówka.lb

Mit trzeci dotyczy samotności dziecka. Uważa się, ze dziecko, które spędza dużo czasu przez komputerem staje się osamotnione, samowystarczalne i aspołeczne. Otóż należy wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka. Jeśli rzeczywiście klika bezmyślnie po stronach internetowych starajmy się zaciekawić dziecko budową wieży bądź innym ciekawym zajęciem. Wszelkie kreatywne sposoby spędzania czasu znajdziemy w internecie. Na pewno będzie to ciekawsze i bardziej rozwojowe niż całodzienne oglądanie telewizji.

Jest to ściśle powiązane z mitem czwartym, który mówi o tym, ze nasze dzieci stają się niemądre i odbiera im to intelekt. Jak już zostało wspomniane zależy to od treści, które dziecko przegląda.

Najbardziej absurdalnym mitem jest, iż laptopy służą tylko do nauki i są dla zainteresowanych przedmiotami ścisłymi. Podobnie jak w micie poprzednim – sam komputer jest jedynie pojemnikiem na treści i narzędzia. W niedalekiej przyszłości nawet chirurdzy będą posługiwać się komputerami by przeprowadzić operację za pomocą specjalistycznych manipulatorów i robota. Programowanie dla polonistów i blogerów? Oczywiście, to już się dzieje. Umiejętność obsługi systemu jest i będzie kluczowa dla większości nowych i wielu starych zawodów.

Powyższe opinie nie zostały potwierdzone ani zaprzeczone naukowo. Zarówno długie przesiadywanie przed laptopem jak również przez telewizorem jest szkodliwe. Wszystko ma swoje granice. Rozsądnym jest by przyzwyczajać dziecko do nowej technologii, pokazywać nowe możliwości, tego co oferuje nam dzisiejszy Świat.

 

Comments are closed.